Posted on

Logic Pro Tips

Logic Pro 10.4 Vintage EQ Collection
Eq katını devre dışı bırakıp, sadece Drive Punch ayarlarıyla tıpkı Waves NLS gibi Console plugini olarak kullanabiliyoruz,
her kanala tek tek, denedim ve seçim yapmak çok güç gerçekten sonuçlar inanılmaz, denemediyseniz tavsiye ederim. Drive Console sıralaması sonrası, aynı pluginleri Eq için 2. sıra insert olarak tekrar kullanabiliyoruz.
Önce Eq açıp, In tıklayıp Eq yu devre dışı bırakın, sonra Punch seçin, ve ardından Drive için +2 ya da zevkinize göre birazcık açın, ve Drive çevirin, bunu kalabalık kanallarınızda her kanalda Console için insert slotlarınızın ilk sırasına birer adet ekleyin.Fotolarda dikkat çekmesi için işaretledim.


Genel olarak, Logic Pro & Ableton Live Rewire Slave hepimizi biliyoruz ve kullanıyoruz, ben bugün sizlere bir tips den söz edeceğim. Ableton üzerinde Drum rack malum kullandığımız bir device, benim yapmak istediğim şey şuydu, Logic içerisinde Ableton un tüm seslerini instrumanlarını kullanırken, Drum rack ide kullanabiliyoruz. Yalnız bu drum Rack Rewire 1-2 stereo olarak görünüyor Logic mixerde. Biz normalde Kontakt multi açtığımızda, outları exs24 gibi 1-2 3-4 5-6 7-8 yapabiliyoruz, ama amacım Drum rack içinde kullandığım ableton sample elementlerini de, logicde mixerde seperate ayrı ayrı görebilmek yani kik 1-2 snare 3-4 gibi.. çünki rewire bana 64 kanal routing imkanı vermiş. Drum rack içine Samples klasöründen drag/drop sample sürükleyerek oluşturduğumuz Drum kitlerimizi hazırladıktan sonra drum rack içindeki padlere, sırasıyla işlemler şöyle


Abletonda bir drum rack yaratılır ve Output SEND ONLY denir.


Ardından 64 sample siçin 64 adet audio kanal açılıp, Routin işlemleri için Send only seçimi sebebiyle Drum rack seçilir ve altında Routing 1-2 3-4 tercihen seçilip, post fx yine aynı şekilde ilgili pad in 1-2-3-4 seçilir ve bus 1-2- 3-4 aynı şekilde seçildikten sonra, logic de kik snare vb padleri kullandığınız an, logic mixerde drum rack içindeki tüm sample lar mixere tek tek açılıyor tıpkı ultrabeat multioutput gibi..


Bu harika bir şey çünki aksi halde drum rack stereo olarak çalışıyor.


Yakın zamanda bununla ilgili bir video hazırlayacağım.


konu özeti Ableton Drum rack içindeki her bir pad sample ın, stereo çalışırken, logic rewire mixere tek tek 64 ayrı mixer kanalına dağılması.