Black Line Audio – Summing Box PM8 incelemesi

Sekiz kanallı pasif summing mixerdir. Arka paneldeki sekiz dengeli kombi girişe TRS ve XLR jack bağlayabilirsiniz. Çoğu Summing mixer de kombi giriş yoktur. D-Sub girişler vardır. Bu sayede farklı kaynakları (Ses kartı, Mixer, Kompressor, EQ, Synthesizer, Sound Module,..vb.) birleştirebilirsiniz veya summing mixer olarak kullanabilirsiniz. Her kanalda bağımsız level, pan ve mute ayarı vardır. Her sekiz girişte de ayrı ayrı bağımsız 10k Edcor transformatör vardır. Arka paneldeki 25 pimli bir D sub konektörüne ikinci bir Black Lion Passive Summing Box PM-8 bağlantısı ile toplam 16 kanal kullanılabilir.İkinci Black Lion Passive Summing Box PM-8 olmadan, D sub konektörü ile 8 kanal giriş (level, pan ve mute ayarı olmadan) eklenebildiği söylenmektedir.Cihazın arka tarafında toplam 3 stereo çıkış vardır.

Passive Master 1: Pasif çıkıştır.Düşük seviyededir ve sinyali güçlendirmek için harici bir preamp kullanılmalıdır.

Transformer Master 1: Tamamen elektronik olarak dengelenmiş transformatörsüz tasarım. Sesi güçlendirirken sinyale renklenme veya bozulma ekleme eğilimlerinden kaçınmak için tasarlanmış topografya.

Geniş dinamik aralık,naturel bozulmamış ses, harika, bir yumruk gibi ve çok yakın “yüzünüzde” hissedeceğiniz ses istiyorsanız.

Transformerless Master 2: Transformatörlü çıkış.Transformatör sesi biraz renklendirir.Daha kalın bir alt uca ve biraz havadar bir üst uca (“vintage” ton ) sahiptir. Non-lineer harmonikler ekler(bunu hiç bir plugin yapamaz! Pluginler statik ve doğrusaldır).

Özellikle pop / rock / hip-hop türlerinde transformatör bozulmasının hoş bir karakter kattığı söylenir. Dip not. “AMS Neve 8816 summing mixer transformatör çıkışlıdır.” Black Liondaki transformatörlü çıkışın AMS Neve den daha AMS Neve (koyu) olduğu söylenir.

Her üç çıkışın farklı yapıda olduğu ve sese olan etkilerinin farklı olduğu, hangi çıkış? diye sorsanız; kime sorduğunuza bağlı olarak, farklı yanıtlar alma olasılığınızın yüksek olduğu durumda hangi çıkışı tercih etmeli?

Öncelikle bu farklılıklar (renklenme veya bozulma) düşünülenden çok daha azdır.Örneğin tamamen renksiz denilen pasif çıkışa, takılacak preamp % 100 şeffaf mı olacak? Yine transformatörsüz çıkış ne derece % 100 şeffaf? Çünkü tek bir kapasitör,dirençden bile geçse, elektrikten geçen ses elektrikten nasıl etkilenecektir. Farklı empedans seviyelerinde Harmonik bozulmalar farklı olacaktır..vb gibi.

Analog cular; Digital birleştirmenin saat temelli hatalara ve matematiksel olarak ilgisiz sinyal yapaylıklarına eğilimli olduğunu öne sürerek, Analog birleştirmenin daha üstün olduğunu savunur. Digital ciler; Analog cihazların termal gürültü ve bozulma sorunları olduğunu, öne sürerek Digital toplamanın daha doğru, şeffaf, gürültüsüz olduğunu savunur. Dijital gürültüsüz ve şeffaftır diyebiliriz. Analog birleştirme gürültü ekler, Non-lineer veya doğal dır diyebiliriz. Waves NLS eklentisi Non-lineer( Doğrusal olmayan) Analog sıcaklık ve karakter eklediğini savunur! Biraz abartırsanız Noise duyarsınız!

Cihaz + 26dBu çıkış seviyesine göre ayarlanmıştır.Ev tipi veya sıradan ses kartlarına uyumlu değildir. İyi bir konverter ile kullanılması önerilir. Besleme tarafında öneri olarak, şehir şebekesindeki gerilim dalgalanmalarından veya elektrik hattına takılı olan diğer elektrikli cihazların gürültüsünden arındırılmış, topraklama hatlı enerji(elektrik) şarttır.

Bu tür bir ürün ile kullanılmak üzere kablo kalitesini hatırlatmaya gerek yok sanırım.