Analogue Modelling Suite Plus

‘vintage’ ve ‘VCA’ modları arasında geçiş yapılabilen bir kompresör içermektedir ama başlıca özelliği teyp simülasyonudur. Yine, Expert modda ekstra kontroller bulunmaktadır; bunlar hem kompresör hem de teyp simülatörü için paralel kompresyon ve paralel teyp emülasyonu oluşturmanıza izin veren miks parametrelerini içermektedir. Teyp emülatörü ile birlikte gelen temel ses şekillendirme seçenekleri giriş düzeyi (input level) ve bias’tır ki bunlar birlikte ses doygunluğu miktarını kontrol eder ve pre-emphasis (ön vurgu) ve de-emphasis (art vurgu) efektlerini taklit etmek için frekans spektrumunun tümüne değiştirilebilir bir tilt uygulayan ‘EQ lo/hi’ parametresidir.

Analog teyp bir çeşit sihirli bir formül olarak kabul edildiği için birçok koşul altında fazla yüklenen teyp cihazlarının kötü ses verdiğini unutmak kolaydır. AM Track kesinlikle kullanıcıyı bu durumdan korumamaktadır ve giriş düzeyi (input level) ve bias kontrollerini fazla kullanırsanız kolaylıkla cızırtılı bir karmaşa elde edebilirsiniz. Bununla birlikte, daha sınırlı bir kullanımla davullara, akustik ve elektro gitarlara, vokallere ve diğerlerine kesinlikle iyi şeyler yapabilirsiniz…

Magix’in algoritması gelen bir sesin dinamiğindeki iki ayrı fazı saptama kabiliyetine sahiptir: ilk süreksiz ya da atak ve ardından gelen sürekli faz. Süreksiz ya da sürekli bir faz saptandığı zaman uygulanan herhangi boost ya da kesmenin (cut) süresini ve miktarını belirleyebilirsiniz. Süreksiz şekillendirmeden sonra sinyal bir pekiştiriciye (enhancer ) ve bir satürasyon efektine geçer ve AM Track’ta olduğu gibi paralel işlemeye izin veren bir Miks kontrolü bulunmaktadır.

Atak sesinin parçanın geri kalanına ‘takılmasına’ neden olmaksızın gelen sinyalin dinamiklerini değiştirmeyi mümkün kılması nedeniyle paralel işlemenin burada en önemli faktör olduğunu düşünülebilir. (enhancer) iyi bir ekleme olmuş ve sesin belirli bir parçasını şaşırtıcı derecede doğal bir şekilde çekip çıkarmakta süreksiz-şekillendirme algoritmasıyla birlikte çalışabiliyor.

bu üç eklentinin her biri de büyük oranda kullanışlı ve bir paket olarak (Analogue Modelling Suite Plus), temel efektlerle birlikte sunulan DAWlara çok şey katıyorlar. Bunun dezavantajlı bir yanı varsa o da bunların kur ve kullan tarzı işlemciler olmaması ve en iyi performansı elde etmeden önce bütün kontrolleri öğrenmek için zaman harcamanız gerekeceğidir.