Logic Pro Aux Buss save/loadböylece bu yeni aux aranje main sayfamızda görünüyor Foto 8

Şimdi tekrar Library açıyoruz ve bu defa user patches den save ettiğimiz textlerimizi görüyoruz ve 1 kez tıkladığımızda, tüm save edilen 40 adet Buss ve Aux kanalları, açtığımız yeni Aux içine stack olarak çağırılıyorlar. Foto 9

Bu klasik bir channel strip load değil, bütünü tek seferde Load edebiliyor yani 255 Aux u tek seferde bir projeden diğer projeye aranjeyi bozmadan ve close proje demeden, var olan çalışmanın içine Load edebiliyoruz. Bunu başka türlü yapmaya kalkarsak, tek tek Aux kanalları yaratıp her birine gelip Load channel Strip demek gerekebilir ama bunu logic ile tek seferde 1 tıklama kadar basit şekilde yapabiliyoruz.

Bu sadece Aux için geçerli değil, bu yol ile tüm Kontakt Enstrümanlarınızı kategori olarak bu şekilde ayarlayıp <Drums-pads- Synt vb tek seferde save edip, tek seferde çağırabilirsiniz. Örneğin tek seferde 30 adet kontakt veya 100 adet synth bir grup gibi..

2: Selection-Based Processing

Uzun zamandır beklenen hatta Forumlarında sürekli New Feature Request olarak talep edilen ve artık Sound Designer lar için çok önemli nitelikteki bu özellik gerçektende büyüleyici V 10.3 ile Split etmeden Render Fx yapabilmesini mümkün kılıyor.

Bu sadece tek bir Region ile değil, Tüm regionları tek seferde yapabiliyor üstelik, isterseniz Marque alanını split ediyor. Ayrıca Create Take dediğiniz an, yapılan render Fx i take yapıyor ve ilk sırada take 1 orj, take 2 Fx halini seçtirebiliyor üstelik, 10.3 ile gelen take lerni içinde glue ve fade in out yapabilme yeteneği bu kısma dahil. İnanılmaz basit ve yaratıcı..

Marque tools u seçiyoruz ve render edeceğimiz alanı işaretliyoruz regionların cut olup olmaması hiç önemli değil, Selection-Based Processing açıyoruz ve burada karşımızda A ve B bölümü var, istediğimiz bölüme gelip ayrı ayrı Fx ler yerleştiriyoruz yani farklı denemelerimiz için. Sonra Marque ile seçili alanı seçtikten sonra Efekti de seçtikten sonra Prelisten diyoruz ve Selection-Based Processing penceresinin içinde sağ alt köşede kaç adet region seçtiğimiz bize gösteriliyor, sonra beğendiğimiz an, istersek tails ekleyip veya gain reduction işaretleyip apply dediğimizde, tümünü render alıyor ve Undo imkanımızda mevcut.

Eğer başka başka işlerle uğraşıyorsak ve de undo hatırlama dışı kaldıysa ve eski hallerine ihtiyacımızda olacaksa, create take de işaretleyebiliriz tercihen. Ve işlem tamamlanıyor..

regionları kesmeden sadece Marque ile işaretleyip, üstelik tek değil tümden multiple kanal ve regions şeklinde seçebilip 1 seferde Render fx alabilmesi bana kalırsa sound design tarafında birçok açıdan muazam.

Yani bunu daha önce bounce to place le tek tek regionların tümüne yaptığımızı hatırlarsak, bu özelliğin kullananlar için ne derece kritik ve inanılmaz faydalı olabileceği düşüncesi güçlenebilir. Foto 10

Önemli detay :

Selection-Based Processing menüsünde yaptığımız ve uyguladığımız insert Fx lerdeki şemalarımızı, bir bölgede sevdik ve farklı bölgelerde uygulamak istiyoruz, bunun için Save Channel Strip edebiliyoruz tıpkı mixer gibi.

Ve başka bölgelerde Load edip çağırabiliyoruz fakat, burda bence çok önemli bir detay şu, eğer biz daha önce FX lerimizi save ettiysek channel striplerimizi keza ben örneğin tüm AU mix tarafı için insert tarafında Presetlerimi Save etmiştim sevdiğim Fx leri örnek Reaktor Molekular vb peki bu tüm daha önce mixde kullanmak için save ettiğimiz presetlerimizi nasıl Selection-Based Processing menüsüne aktarabiliriz ? Bu güzel bir düşünce çünkü, daha önce mix için yaptığımız meşakatli çalışmayı tekrar yapmak istemeyiz ve bunun bir yolu var.

Sırasıyla,

Bu yaptığımız tüm işlemler, Audio Music Apps içinde saklanıyor, daha önce yaptığımız presetlerin tümü orda channel strip içinde Track bölgesinde, onları seçiyoruz ve Performans klasörünü devre dışı bırakıp, Processing klasörüne kopy yapıyoruz Foto 12 ve artık Selection-Based Processing Preset menüsünde önceden hazırladığımız tüm Mix presetlerimizi de kullanabiliyoruz. Foto 11

Tüm bu işlemler sonrasında, format sonrası veya Time machine sonrası ya da yeni mac alma sonrası vb, tüm bu ayarlarınızı logic i sıfırdan kurduktan sonra kaybetmek istemiyorsanız, sadece Audio Music Apps klasörünü içine girmeden, ZIp yapın “sağ tık sıkıştır” ve bu ZIp li dosyayı saklayın mail veya Hd. Daha sonra yeni kurulum sonrası ZIp den çıkartıp aynı yere üstüne yaz dediğiniz an, Logici nasıl bıraktıysanız karşınızda olacaktır, Foto 13

İncelediğiniz için teşekkür ediyorum, güzel müzikler üretmeye vesile olsun..