Audio Reaktive

Audio Reactive konusunu merak eden arkadaşlar için bir paylaşımda bulunmak istedim, konu çok detaylı çünkü içerikteki yazılımlar pro seviye bilgi istiyor, ben yalnızca tutorialleri izleyerek ve yazılımların demo sürümleri ile, birebir tutoriallerle eşzamanlı takip ederek bir audio analyzer oluşturabilirsiniz.

processing, max msp jitter ve PD GEN ve TD araştırmalarım sonrası, bunu Maxmsp için yazılmış bir Device ile kısmen başarabiliyoruz. Dünyada plastikman ve diğer Amon Tobin ve diğer sanatçılar tarafından sürekli kullanılan işler, amaç kendi müziklerimize Reactive görselleri seslerle tetiklemek ve audio kanallar üzerinden eşzamanlı image ya da videoları hareketlendirmek birtakım FX lerle tetiklemek. Tabi bunu projektörde bir sahnede yaptığımızı düşünürsek, yaratıcı olabilir. Alva Noto ve diğer Quartz Composer gibi üst seviye yazılımlar dışında , yapılabilecekleri göstermek istedim.

Önce TD Touch designer da bu görünen şemayı birebir hazırladım tutorialleri izleyerek, sonra Abletona sesleri ekledim ve her bir kanala MAx device ile bir kanal ismi belirledim, hatta kanallar bittikten sonra max inspector ile yeni isimleri yaratabildim. (genişletmek için)

Daha sonra bu Max audio toOSC device ile TD Ableton ile haberleşti ve Ableton un audio kanallarını, TD nin OSC yardımıyla kanallarına böldü böylece her bir fotoğrafı tek tek audio kanallarına atayabilme imkanı oluştu. Totalde 9 track var bu bir RTM testi, eğer becerebilirsem hedef bunu bütün aranjeye yaymak ve particles ve diğer vertex polygon ve diğer sphere ve diğer görsel FX ler ile bu yaklaşımları sync etmek,

belki sizde sever ve konunun peşinden gidersiniz kendi müziklerinizdeki reactive hareketler için sizi heyecanlandırabilirse ne mutlu bana, beni oldukça etkiledi fakat sanıyorum ki bu bir ekip işi ve sabır gerektiren zor bir iş.

ilaveten merak eden arkadaşlarımız için, hazırladığım videolar Render değil Realtime olarak MAx device üzerinden Ableton audio kanallarından geliyor. tabi Td de ilerlediğinizde 3d Mapping ve kinect diğer, müthiş bir görsel hazırlayabiliyorsunuz. Aslında bu MIDı olarak yapılabiliyor osx tarafında IAC pc de ipmidi ile tek bir drum midi kanalının içindeki tüm key leri Td ye osx ile tanıtabiliyoruz ben bunu vimeo tarafında izleyip osx max device ile audio kanallarda yapmayı denedim, tabi aslında bu kadar karışık görünmeden de, her bloğu bir grup içine almak (container) yaratıp gruplar halindede görseller izlettirilebiliyor.