VARİVERB 2

Aklıma gelen bütün DAWlar paket eklentiler ile birlikte geliyor ama bunların hepsi aynı derecede iyi değil. Spektrumun bir ucunda Logic Pro sofistike Space Designer (convolution reverb) birlikte gelirken diğer ucunda ile Sonar birlikte gelen Pantheon eklentisi Lexicon’un Cakewalk lisanslı algoritmaları ile birlikte geliyor. Diğer bir uçta ise Digidesign’ın D-Verb’ü ve Cubase ile birlikte gelen reverb paketleri

Samplitude Pro hem bir convolution reverb hem de daha geleneksel bir algoritmik reverb barındırır ve bunlardan ikincisi ayrı bir ürün olarak piyasaya sunulmuştur. Variverb Pro genel anlamda diğer birçok donanım ve yazılım üreticisine benzemektedir. Koridor, oda, ince levha, yay, vb. yankılı ortamları modelleyen temel algoritmalardan birini seçersiniz ve ardından çeşitli düzenlenebilir parametreyi kullanarak sesi şekillendirirsiniz. Variverb Pro varsayılan olarak sadece Size, Decay ve High Damp kontrollerini sunmaktadır anca Expert butonuna tıklandığında seçeneklerin hepsi görüntülenir. Bunların hepsi, daha önce düzgün bir yankı efekti kullanmış herkese tanıdık gelecektir: Mevcut kontroller algoritmalara bağlı olarak değişmektedir ancak her halükarda ön-gecikme (pre-delay), ön-yankılanma düzeyi (early-reflections level), oda büyüklüğü, kaybolma süresi (decay time), yüksek frekanslı ses dağılması (high-frequency damping ) ve stereo genişliği gibi geleneksel parametreleri sağlayacaktır. Frekansları sırasıyla 8kHz ve 150Hz olarak sabitlenmiş yüksek ve alçak shelving EQlar da bulunmaktadır. Arayüzü, bilgilendirici grafik ekran, araç ipucu yardımı ve sidestick, finger-snap ve vokal örnekleri test etmek için butonlar gibi iyi düşünülmüş özelliklerle dolu.

Algoritmalar birbirlerinden ayrılan özelliklere sahip ve bir convolution reverb gerçeğiyle eşleştirmezler, birçok amaç için kullanılacak şekilde şekillendirilebilirler. Çıktılarının çeşitliliği, zenginliği ve yoğunluğu bakımından Variverb Pro’nun ses kalitesi de yüksek.