Kontakt & MIDI Host Automation

Kontakt 5 Sampler üzerinde, önemli olarak nitelendirdiğim ve aranje sırasında gerçekten pratik hızlanma sağlayan 3 detayı paylaşmak istedim.

not: fotoların içine konu başlıklarına istinaden kolayca odaklanabilmesi için Sarı renkte (1-2-3) rakamlar ekledim.

1- Host Automation : Logic Smart Dock kullanırken, Kontakt içerisinde açılan Enstrümanların parametrelerini, önce smart Dock ‘a, sonrada varsa MIDI contr. atayabilmek için, ilk önce Kontakt menüden Automation penceresine gelip, <host automation< seçip, sıradaki not assigned i seçip örneğin #000 basılı tutarak, sağ tarafdaki enstrümanın istenilen parametresinin üzerine sürüklüyoruz.( zaten bu esnada + yeşil ikon aktif hale gelecektir) sonra gidip Learn tıklıyoruz ve sürüklediğimiz düğmeye 1 kez tıklıyoruz ve artık kontakt parametremiz midi smart dock içi hazır hale gelmiş oluyor.

2- Batch Re-Save: Bir Enstrümanı Library ye ekledik ve presetleri gezinirken <bazı sesler bulunamadı şeklinde bir pencere ile karşılaştık, bu aşamada yapacağımız şey, Kontakt içinde 3.5 disk ikoncuğuna tıklayıp, BATCH RE-SAVE seçmek. bu işlem biraz uzun sürecek ve de size hemen tekrar bulunamadı penceresi gelecek, buradaki detay, klasörü tekrar göstermek ve tek tek bulmaya başladıktan işlem başarıyla tamamlanacak, tabi eğer bir sample eksiği yok ise klasörde, ayrıntı ise bu işlem biter bitmez nasılsa sesleri bulundu ve kullanmaya devam etmeden evvel hemen, aynı disk ikona tıklayıp Save As /Instrument deyip aynı enstrümenti save batch re-save sonrası taramanız gerekmektedir.

3- Multiple Output: Multi Enstruman kullanıldığında, örneğin HAVOC ve multi çağırdığımız sesin içinde yaklaşık 15 ses var ise, bu durumda Enstrumanı baştan zaten 16x stereo olarak açtıktan sonra, tüm seslerin outputlarını tek tek elle yapmak için zaman kaybetmemek için bir yöntem var. Bu yöntemin adı, Kontakt 5 Mixerde Output’ a tıkladığınızda ‘menüden sırasıyla Batch Functions/Clear Output sections and Create one indivudial channel for each loaded instrument’ seçiyoruz. Artık DAW mixerimizdeki 16X veya 8X stereo kanallarımız, Kontakt ın içindeki tüm Multi birleşmiş olarak çalan enstrümanlar için tek tek Outputları ayarlanmış oluyor otomatik olarak (Output 1-2,3-4,5-6,7-8….) büyük zaman kazancı sağlıyor.

iyi çalışmalar dilerim.