Ableton Live Generative Clip FX


Düz yürüyen ritimleri ve sesleri generative bir yaklaşımla değiştirmek için çok fazla araç kullanıyorum ve bunlardan Bitwig Reaktor USINE ve diğer yapıları daha sonra göstereceğim, Live üzerinde en çok sevdiğim ve şarkılarımda Bitwig ve Ableton ile yaratıcılık katmak için kullandığım bir içerikten bahsetmek istedim.

bir ses eklediğinizde ya da sesler, bu örnekte olduğu gibi düz yürüyen house beat..bunu normalde otomasyonlarla fx lere tabi tutarız ama bu durum şöyle bir sonuç veriyor, otomasyon ne yapmak istediğimizi çizdiğimizden hep aynı şekilde çalışıyor. Fakat live ın, Route ve Clip fx ve CLIP random * yürüme özelliği sayesinde, sesleri ilgili şekilde route edip ve sevdiğimiz efektleri SEND lere açtıktan sonra, ilgili ses ya da sesleri play durumunda eş zamanlı bu efektler arasında rastlantısal şekilde çalışmasını sağlamış oluyor buda bize sonsuz generative yaratıcılık sağlıyor. eğer burada otomasyon yapsaydık, bu defa yalnızca aynı sonuçları play durumunda duyacaktık, ama sürekli bir generative durum var.

IDM yürümek isteyen, ritimlerin ya da seslerin sürekli düşünmesini isteyen arkadaşlarım için nefis bir hareket olduğunu düşünerek paylaştım. Proje DAW ınız farklı olsa bile ki benim (logic) olduğu halde, live ve bitwigde ritimleri yazmamın sebebi bu çünkü her yazılımda farklı hareketler var yetenekler var bizlerde bunları iyi seviyede bilip müziklerimize yantısabilmemiz gerekiyor. Live bu açıdan olağanüstü unique ritimler yaratmaya olanak sağlayan DAW lardan bir tanesi.