AUX dönüşleri için Pre-Post FX hakkında

AUX dönüşleri için Pre-Post FX tarafında önemli bir şey olduğunu düşündüm ve yazmak istedim bunu.

Fotoda da göreceğiniz üzere, 1 track içinde bir ses, 2. track AUX ve Track 1 Send olarak AUX bağlı. Buraya kadar her şey olması gerektiği gibi normal. Eğer o kanaldaki ses Stereo ya da mono farketmez, Stereo bir AUX a geliyorsa, ve o AUX kanalına verilen FX (Reverb) Stereo ise, Track 1 üzerindeki PAn %100 L ya da %100 R konumunda iken dahi , verilmiş olan Reverb (AUX ch2) sesi tamamıyla Sola yatırdığınızda, Reverb Sağ yada Sol panlanan bölgeden gelir ve diğer Hoparlörden gelmez, yani Reverb Stereo olsa dahi, eğer kanal1 sola panlı ise, reverb de sadece Sol tarafdan gelecek ve, sağ kanaldan ne bir ses nede reverb gelmeyecektir.

Yalnız, Fotoda kırmızı kutucuk içindeki yani track 1 in Routingin e girip, SEND Stereo ikonu (MONO) yaparsanız, siz Track 1 deki sesi, Sola 100% panlarsanız örneğin, bu kez sadece ses sol Hoparlörden gelecek ama aynı zamanda Sadece Reverb %100 sağ hoparlörden de gelmeye başlayacak yani Reverb bu durumdan etkilenmeden stereo olarak siz pan yapsanız dahi, çalışmaya devam eder.

MONO surround ve Ambisonic Format B mono yada Stereo surround Panaroma yapacak arkadaşlar için hayati bir bilgi olabilir.