Pro Tools Yeni Video Engine DNxHD Formatı ile çalışma

Pro Tools ile Görüntü üzerine çalışan arkadaşlar için önemli olduğunu düşündüğüm faydalı bir bilgi var. Kullandığımız MP4 H.264 ve H265 videolar, sistemi kasıyor ve Pro Tools da sound design çalışırken bazen sekmeler donmalar hatta play yapamama gibi durumlar oluşuyor performans sorunları yaşanıyordu. Avid in yeni Video Engine da, DNxHD kullanmamız öneriliyor, bu format sistemde yük ve yoğunluğu azaltıyor ve tabiri caizse yağ gibi akıyor videolar seslerle birlikte timeline da. Hiçbir takılma yok ve hızlı. (Amaç = Mp4 H.264,H.265 videoyu, Avid yeni engine DNxHD mov formatında çevirmek)

Biraz araştırdım bu konuyu ve rahat çalışabilmek için çözümler ararken, önce Pro Tools Expert te tavsiye edilen ffmpeg ve ffworks inceledim , doğrusu terminal kodları vardı işin içerisinde ve biraz karışıktı (basit olmalıydı) ayrıca bu işi eskiden yapabilen MPEGstreaming yazlımı atık 32 bit kaldırıldığı için desteklenemiyordu. Nuendo üzerinde ise bu Codec ücretliydi..

Son olarak YouTube u karıştırınca çözümü ücretsiz bir video yazılımında buldum. Davinci Resolve. Bu yazılımı V17 indiriyoruz ve videoyu Davinci Resolve ye sürüklüyoruz, sonra timeline a aktarım sonrası soldan format DNxHD ve 1080p 36 8bit seçip Render quece diyoruz, şimdi ise Sağ tarafda altta start render demek kalıyor 3 kez tıklamak kadar kolay bir şekilde H.264 Mp4 videomuzu, DNxHD formatına çeviriyoruz ve, tekrar Pro Tools a sürüklediğimizde muazzam bir akıcılıkla sistemi hiç kasmadan videoya ses çalışıyoruz.
Ayrıca Pro Tools Preferences te Operation bölümünde sağda Video bölümünde Enable GPU ve Prevent Tearing işaretli ve de play start latency 1 olduğundan emin olun. 3 nolu fotoda var.

Böylece yeni engine yi destekleyen DNxHD ile, görüntüde kasma olmadan Pro Tools ile çok rahat bir şekilde çalışabiliyoruz..