Silicon Native

Arkadaşlar selamlar, öncelikle bu test M1 seveler/kullananlar ve kullanacaklar için belirleyici olabileceğini düşündüğüm bir test. Kendim sonuçlardan yararlandım, sizlerede umarım faydalı olur bu açıklamalar. İşe duyguları karıştırmadan, direk Sonucun fotosunu atacağım.

Konu içeriği şöyle : Aranje + Ses tasarımı Müzik yaratım aşamasında elimiz kolumuz Kontakt ın, Apple Silicon Versyonu nihayet geldi (V6.7.0) kaldı ki ben Kontakt ın Rosetta 2 performansını beğenmeyip, bundan 1 yıl evvel m1 mac mini + m1 mbp 13 inc iki adet M1 makinemi satıp, INTEL mac pro almıştım (MP INTEL hala taş gibi 200 üzeri Kontakt açıyor vs)

Şimdi bu haber (Kontakt Silicon Native ) desteği daha taze ve 1 haftalık görünce, M1 sahibi bir arkadaşıma bağlanıp, Kontaktı epey hırpalayabilecek etli butlu bir Library ile deneme şansım oldu ve bunu sizlerle paylaşmak istedim. Bunu denemek isteyen ve henüz görmemiş arkadaşlarımız için hoş gib test olabilir. Bu sayede bu platforma geçiş sürecinde kararlarınızı revize etmenize yardımcı olması içni paylaşıyorum. Doğrusu bu platforma geçişle ilgili (kendi adıma) tek engel yada kriter bu idi. Bu durum herkes için farklı olabilir..

Benim kararlarımı etkiledi doğrusu çünkü, Deneme yaptığımız makine, M1 Mac Mini 16 GB ram, 2Tb SSD.

Test Ortamı : Platform Logic 10.7.2 latest V. (Native Silicon) Kontakt 6.7.0 (Native Silicon ARM64) Library : Spitfire Audio Symphonic Strings (100gb den fazla) ve de sadece 1 Solo MIDI violin vs değil, Ensemble seçerek kalabalık grup Strings preset ve Chord basarak boşluksuz 7 li Chord ile Duplicate track yaptım. Stres test için güzel bir hamle.. Gözlemlerim karşısında tahminlerimin üzerinde bir performans aldım. Bu durumu 1.5 yıldır bekliyordum aslında tabi ki yapacaklardı ama bu kadar güzel mi yapacaklardı kısmı şüpheliydi.

Evet.. son derece güzel geldiler ve inanılır gibi değil, 208 Kanal 7 li Chord Ensemble çalabildi ki üstüne gitsem 250 rahat çalar. Bu makine Geekbench MC si 7460 bu skorla 250 ye yakın Spitfire çalabiliyor. Kaldı sadece bir zorlama testi bu , olmaması gerekecek şekilde zorlama amaçlı yapıldı, bu sesten en fazla 50-60 kanal kullanıp, boşluklu MIDI yazsak bu hesaba göre 1000 kanal Kontakt yazabiliriz ( bu seviyede ELIT libraryler ile bile) M1 Pro Max in 12500 Skor oldğunu düşünürseniz, ortalama 500 kanal Spirfire ensemble String yazmak demek bu (olağanüstü)

Zaten mesele orta segment zorlamayan Library ler ile değil, BU seviyede Kilit sesleri Chord şeklinde MIDI yazmaktı ki, Evet zamanı geldi denebilecek bir güzel sonuç, Foto eş zamanlı Play yürürken Random cmd+shift 3 yaparak print screen alıdı ki (performansı RT olarak gözlemleyelim istedik)

gördüklerim karşısında hayran kalmamak imkansız. evet bunu biliyorduk ön görüyorduk ,evet 2 yıl bekledik çok sabrettik, eldeki makineleri bile sattık fakat fazlasıyla güzel geri geldiler. teşekkürler Native Instruments &Apple.