KONTAKT Layer MIDI, Print Track

KONTAKT için beğendiğim Special i paylaşmak isterim.
Hepimiz Kontakt kullanıyoruz. Genelde Multi kanal açıp X8 ya da X16 stereo modunda AUX üzerinden Mixerde tüm Kontakt içindeki Multi instrumentsleri tek tek mixere dağıtabiliyoruz. Benim göstermek istediğim şey, one shot ya da videoda hazırladığım örnekteki HAVOC türü library lerde, birden çok lazer içeren sesler olabiliyor. Amaç bunları midi olarak yazdıktan sonra, Kontakt içindeki mixerden değilde, DAW ın mixerine Midi olarak değil, Audio olarak Print almak.
Böylece Sound Design yaparak, Mix öncesi ilgili alınmış print audio regionlar üzerinde, Design çalışıp edit yeteceği kazanmak. Aksi halde bunu Midi üzerinde yapmak ve otomasyonların tümünü midilerin altına yapmak durumundayız. Ben audio üzerinde Design sevdiğim için, göstermek istedim.

Konu özeti : Kontakt da Layer sesler içeren Preset leri, tüm katmanları ile audio kanallara Print almak. Audio olarak kaydetmek. Bu design için sonrasında yapacağımız sound design işlerimiz için yetenek kazandırır. Pek tabi ki bunu örneğin Logic Multikanal export sonrası, Multiple Output seçipte yapabilir ve design işini Pro Tools a da bırakabilirdik.
Fakat, sesleri çıkartmadan evvel aranje sırasında değiştirmek isteyeceğiniz fikirler olabilmesi açısından faydalı buluyorum. Stereo haricinde, Layer Kontakt sesleri bu şekilde Print alıyorum, Bieoda göstermek istedim. İŞlem gayet basit, Multi kanal bir Kontakt açmak ve , kaç adet midi lazer içeriyorsa ses, örneğin 10 adet ise ,10 adet audio kanal açıp, REC ARM hazırlayıp, Kontakt Output Batch modunda çağırmak ve böylece Kontaktın Output arı, DAW mixerine gelecek, bu aşamada mixere yayılan seslerin Output larını, açmış olduğunuz audio kanalların inputları yaparak, sırası ile 1-2, 3-4, 5-6, 7-8, vb sonrasında kayıda girmek. Böylece dönüşler audio kaydedilir. Bazı Special Kontakt sesleri için çok güzel işlevsel bir hareket.