DAW ITEM FX

DAW üzerinde Trackbase çalışıyoruz genellikle. Fakat Ses tasarıı tarafında, Clip üzerinde FX çalışmak olağanüstü derecede gerekli bir durum. Ben bu yazıda bir kıyaslama içine girmeden kullandığım DAW lardan örnekler sunarak, şu an bir klibin üzerindeki ilgili DAW ların yetenekleri ve becerilerini gösteren bir yazı yazmak ve bir farkındaık yaratmak istedim. Bu sayede ses tasarımı ve derinlemesine edit yapacak arkadaşlar için post – game ve müzik ve design tarafında, belki farketmedikleri bazı yenilikleri yada farkedecekleri unsurları, önceden sunma gayretine girerek süreci hızlandırmak objektif bir şekilde bu hızlı sürece katkı sunmak istiyorum.

Klip üzerinde Fx yapmanın çok büyük avantajları var, özellikle game audio yada görsele ses tarafında çokça REVİZE oluyor ve insanı çıldırtacak tekrarlarla edit tekrarları, hatta herşeyi bir anda yok etmek , yediden tasarlamaya kadar giden psikolojik zor süreçlerden geçebiliyoruz. Belki bir klasik aranjede ya da orkestra yapıda bu derece gerekli olmayan, yalnız bir görseldeki onlarca FX in, tekrar tasarlanmak zorunda olması ve , eski haline br anda dönebilmenin saniyeler içinde mümkün olmasının gerekliliği gibi, zor ve hızlı olunması zaman açısından hayati derecede önemli özellikleri sunan bu yazılımların, bana göre en kritik noktalarından bakmak istedim.

Ses klipleriyle editing yaparken sıralamayı özellikler ve yetenekler açısından ele aldım ve burda asla duygularıma yer olmadığını belirtmek isterim. Gördüm kullandım inceledim ve de yazıyorum. DAW versyonları an itibariyle sıraladım yetenek sırasına göre.

Listenin başında Cliplerin Editing atası Lord Reaper

1- Reaper 6.52

ITEM dünyasında henüz takibi mümkün olmayan ve tabiri caisse tüm çılgınlıkları yapabileceğimiz olağanüstü imkanlar suruyor. Ben anlaşılabilir kısalıkta minik detaylar vereceğim, bu çılgınlıklar arasında her ITEm için ayrı ayrı Output sunuluması, Propagate ITEMS, tüm clipler arasında yapılan tüm ayarlardaki değişikliklerin, bir kerede tamamının tekseferde değiştirilebilmesi. Daha önce Propagete ettiğiniz ITEM üzerinde yapılan FX otomasyonlarındaki Knob değişiklikleri sonrası, kopy edilmiş onlarca ITEm üstünde 1 kısayol ile tamamına bu yapılan KNOB değişikliğinin uygulanması. Arkadaşlar bunu 500 sesin üzerinde 10×500 10 knob düğme değişikliği yapıp, 500 ses attığınızda ve bunun tamamını dğeiştir dediğinizde, 5000 kere otomasyon yapmanız gerekirken , reaper bunu 1 kısayolla yapıyor, önünde düğme iliklenecek bir edit. ITEm üzerinde kabaca tespitler

1- Copy Fx

2- Paste FX parameter

3- ITEM SWS OFFLINE ONLINE

4- Macro AUTOMATION

5- ITEM PROPAGATE

6- ITEM SEND FX

7- AMBISONIC MIX

8- JS MCP

9- NINJAM SERVER

10- HEDA SCRIPT

11- WIRED CHAIN

12- ITEM STRECH

13- Track List Manager

14- MACRO AUTOMATION ENVELOPE LATCH MOD

15- FXLIST

16- SEACH TRACK

17- MONITORING FX

18- RENDER TAKE ITEM

19- PROTOOLS FADES

20- JSH Inline Input Waveform

21- Export/Impot Reaper Configurations

22- Track Spectral Peak

23- Mapping Panel 2.0

24- Mixer narrow

25- Toogle track AB

26- AUTOMATION ITEM

27- PROJECT MEDIA BY

28- SAVE TEMPLATE MIXER

29- Comparisonic Waveform

30- -23 LUFS ITEM

31- Sınırsız Toolbar

32- Proje içinde farklı Sample rateler kullanımı

33- Auto mute default +18 db olunca tüm sesler otomatik kesiliyor koruma

34- Render Quece iş listesi

35- Open with FX offline (recovery mode)

36- Pluginlerin Kısayollar ile çağırılması 1-2-3-4-

37- MAIN TOOLBAR Hazırlama

38- Custom Actions

39- Parameter Modulation (herşeyin kendi hareket etmesi)

40- Resource plug fx chain load

tüm bunlar 40 a kadar değil 7000 üzerinde script var.. ben sadece kendi speciallerimi çekip almıştım..

2- Magix Seuoia v16 /Samplitude V6

Arkadaşlar bu yazılımda Clip edit tarafına Reaperda ITEM denmişti, Bu DAW üzerinde Object deniyor, yan Pro tools Clip, Logic Region, Cubase ve Studio one Event, Magix Sequoia ve Sampltude Object Pro tools Clip diyor..

Şimdi Samplitude un 2. sırada yer almasının sebebi ,Reaper yeteneklerine en yakın Clip editi sunuyor olması, yani mesela Clipler için Reaper gibi Fx otomasyonu yapabilen 2. nolu DAW dünyada. 3. daw henüz yok. Ve yine aynı şekilde Propagete ITEM gibi “to all” ve “snap1-2-3-4 ile tüm clipleri ve yapılan herşeyi tek defada copy etmek silmek vs ayrıca Her object (clip) için 64 adet insert + 64 adet aux + not defteri + clip başına clipbase spectral edit + clipbase ARA 2 + clipbase elastik audio + gibi yeteneklerin yanısıra, yapılan clip ayarlarını “save.obj” ile saklayabiliyorsunuz ve onu başka bir projede “load.obj” ile açtığınızda içindeki ses audio ile birlikte tüm ayarlarınızı kanala yüklüyor yani sese tıkladğınızda içindki tüm ayarlarınız karşınızda.

Clipstore üzerinden Save ettiğinzde, ekrandaki tüm audio clipleri tekseferde bir text dosyası ile saklayıp, yükleyebiliyor yani mesela, bir SFX grubu yaptınız ve her clibin içinde insertv e gain ve pan ve tüm fx ayarlarınız var, bunu Drag/Drop yeteneği ile sürükleyerek tek bir text dosyası ile projenin başka bir yerine attığınızda, tıpkı Grup Regionu oraya sürekler gibi sürükler ama içinde 64 adet insert+ 64 adet aux bulunur ve tüm özellikleri ile atar, protoolsdan üstünlüğü bu.

Öne çıkan artılar

1- FX otomasyon

2- FX send (64 adet)

3- CLipbase Spectral Edit

4- Clipbase Elastic Audio

5- Clip base ARA 2 Melodyne

6- Clipstore

3- Studio one V5.51

Event Fx üzerinde tüm gain gain envelope ve transpoze save load insert tüm işleri yapabiliriz. Bize tıpkı diğerleri gibi olanakları sunuyor ama 3. sırada yer almasının nedeni ,FX otomasyonu yapamaması ve bunu propagete edememesi, gibi eksikleri var.

Pro Tools 2022/12

Protools yalnızca Ultimate versyonda bu konuya el atmış ama malesef 3rd insert desteği yok yani bu da demek oluyor ki, bir clip üzerinde sadece gain pan EQ ve DYN çalışabiliyorsunuz ama 3rd insert plugin realtime yürütemiyorsunuz, bunu yapmak içni yalnızca audo suite offline olarak hizmet sunuyor fakat bir reaper / samplitude realtime akış mevcut değil (ultimate de bile) an itibariyle.

Cubase pro 12

Cubase direct Offline Processing ile bunu yapmaya kalksada, eventler ile ayrı ayrı çalışamıyor ve araya FX atamadığımız gibi, cut edilmiş bölgeye fx verdiğinizde sonraki ve önceki tüm eventler fx leniyor ve bunu copy/paste etme ve reaper samplitude yeteneklerinden yoksun, şimdilik ilk etapda onlardan beklenen, Studio oen gibi tek tek eventlere Fx insert girebilmesi ve bunu realtime yapması.

Logic Pro 10.7.3

Logic realtime olarak bu özelliği sunamıyor, şimdilik sadece pro tools ta olduğu gibi audio suite benzer bir hizmet sundular adı SBP Selection-Based Processing ile bögeleri Marque ile cut etmeden seçebilme yeteneği (güzel kısmı bu) cut a gerek kalmadan işaretleyerek range ile offline Fx leyebiliyor ama realtime clip FX akış edit yok umarız gelir..

kısaca clip üzerinde gözlemlerimi paylaşmak istedim.

Clp üzerinde editin kabiliyetleri açılarıyla yetenek sıralaması şu an itibariyle bana göre

1-Reaper

2-Sequoia/Samplitude

3-Studio One

4-Pro Tools

5-Cubase

6-Logic

bu tablo yazılımların versyonları/updateleri ile, sürekli gelişeceği için, sıralamanın hangi ölçüde revize olacağı ve gelişeceği malum tüm dünya tarafından merak konusu olacaktır, bende zevkle takipde olup bunun takipçisi olacağım.