AudioFinder


Ses tasarımı/Film Edit/görüntüye ses çalışmalarında, ya da diğer, genellikle DAW browser e ihtiyacımız oluyor. Sektörde SoundMiner V4 ve Base HEAD a Alternatif olarak, fiyat olarak daha uygun ama işlerimizin neredeyse çoğunu görebilen harika bir browser keşfettim ve sizlerle paylamak istiyorum.

Browser “AudioFinder” da meta datalar hazırlayıp kategorileyebiliyoruz, ayrıda au fx leri görebiliyor içinde güçlü bir sample tools var, convert ve sample menüler güzel. Ama beni en sevindiren şey, SoundMiner gib Spot to DAW yapabilmesi ve Preferences da Pro tools ve Logic Spot to daw seçenekleriyle. Soundminer tarafında bu hareket button ile aynı şekilde yapılabiliyor fakat Region selector ile sample da bir alanı seçip, seçili regionu spot etmek istediğinizde, yalnızca Nuendo ve Pro tools only diyor. Audio finder ise region selectörde logic pro yu da dahil etmiş ayrıca exs instrumant a seçili sample ı slice etme özeliklerde var.

*foto 2 de Preferences den spot to DAW için tercihimizi seçiyoruz. foto 3 de göründüğü üzre spot to daw button aktif çalışmaya hazır.

beni daw browser dan koparıp, kendine hayran bırakan 3 özeliği

* spot to daw a ilave olarak , selector region to daw yapabilmesi

* projeniz 44.1khz ya da 48.0khz da olsa, incelediğiniz file lar 96khz ya da 192khz farketmez bunları doğru bir şekilde play yapabilmesi ve en önemlisi Spot to DAW dediğinizde hatasız bir şekilde daw a bulunduğu point noktasına atarken otomatik olarak auto sample rate convert etmesi ve sizi büyük zahmetten kurtarması kaldı ki transfer to daw sonrası daw üzerinden play demeniz halinde , bulunduğunuz daw sample rate sadık kalarak sorunsuzca çalışmaya devam etmiş olmanız.

* sadece bir sample ı play yapmak değil, loop ikonunun solundaki ikona tıkladığınızda, alt alta sample ları çalmaya başlıyor bu da kalabalık bir klasör içinde 2000 sfx dinlemek isteidğiniz de 2000 kez tıklamak zorunda kalmadan 1 ket tıklayıp sadece dinlemenizi sağlıyor.

Müthiş bir browser hatta bu sebeple 2. bir ekran almayı dahi düşünüyorum,

incelediğiniz için teşekkürler, umarım sizlerinde işlerinize yararlı olur. Birazdan nasıl çalıştığını gösteren bir youtube kısa video eklentisi paylaşacağım ufak bir demo hazırladım kullanımı gösteren…