Object Base (ClipBase FX)Bilindiği gibi object base özellikler son zamanlarda popüler DAW eklenmiş durumda, kullanıcıların taleplerini karşılamak adına birçok yenilik eklendiği gibi, özelikle son zamanlarda Protools 12.8 Clip base EQ ve Dyn tarafında Realtime desteği verdi, Logic ise Selection-Based Processing ile, Audio Suite tarzı (henüz Realtime olmadan çalışan) ama undo lar ile Marquee noktalarını hatırlayabilen offline Render Clip Fx desteklerini sundular, studio one tarafında event biraz geliştirdiler, samplitude kadar kapsamlı olmasa da tails saniye ayarları ve drag/drop fx hızlılıklar işi kolaylaştırdı,

Fakat bu tür özelikler yıllardır samplitude tarafında mevcut ve de Samplitude tarafında bu konuda yine extralar var farklar ve artılar işimizi kolaylaştırmakta.

Bu örnekte, sadece 1 adet Clip seçili ve Realtime olarak ona has bir Editör (Object editör) için harika bir detaydan bahsetmek isterim.

Seçili olan clip ctrl+O (object Editor) ile bir eq ayarı ve 3 adet insert Fx barındırıyor. Detay ise, her clibin spectrum editörü ve not defteri ayrıca phase invert ayarı var (kanalın değil clibin) yazılımda neredeyse çoğu operasyon clipbase.

Fxlendirdiğimiz Clibi ,çok beğendik ve saklamak istiyoruz. Bunu normalde Export aldığımızda AIFF Flac ve Wave EDL vs gibi birçok yeteneklerimiz olduğu halde, Samplitude bir extra sunarak, “OBJ save” desteği veriyor ve sesi, tüm Clip editör bilgileriyle datalarıyla export ediyor.

Clip içindeki ayarladığımız tüm datalar ile insert fx notlar gain ve diğer, Save ediliyor.

File Open/Load OBJ dediğimizde, başka bir projedeyiz ve daha önce hazırladığımız bir ses clibini çağıracağız ama o gün içinde yaptığımız tüm realtime proceslemelerle birlikte, yani (render edilmiş wave değil) ok dediğimizde, foto 4, ses kalana import ediliyor ve clibe tıklayıp ctrl+O deyip editörü açtığımızda tüm ayarlarımız realtime olarak karşımızda,

sound design hazırladığınız FX ya da sesleri, başka projelerde tekrar müdahele edecek şekilde saklamak dahiyane bir güzellik.

çok önemli bir detay daha düşünmüşler, mesela bir clibi içindeki fx lerle Store edip snap sonra tekrar çağırdığınızda, diğer clibin üstüne Fx ler geleceği için, volumve gain ayarlarıyla oynamadan sadece FX leri dahil “et” yada “dahil etme” gibi seçenekleri eklemişler, böylece sadece fxler kopy ediliyor clip gain etkilenmiyor bu durumlardan.