Pro Tools Ultimate DOLBY ATMOS + Dolby ATMOS Renderer APP VS DAW Native


Arkadaşlar bildiğiniz gibi son zamanlarda Logic olmak üzre Cubase nuendo bazı DAW lar Folby ATMOS yeteneğine kavuştu. Fakat işin detayına girince, native olarak sunulan ATMOS yeteneklerinin kısıtlamalı olduklarını görebiliyoruz. DAW lar üzerinde ATMOS araçlarını eklentilerini özelliklerini görür olduk Logic ve diğer, fakat bunu Dolby ve Pro TOols ile birebir yetenekte yapabiliyorlar mı? söküp alabildiler mi onlardan ? yazının detaylarında özetle bunun pek mümkün olmadığı ve karşımızda bir Avid&Dolby egemenliğini görebiliyoruz, yani apple ne kadar büyükse, bu konularda onlarda o derece köşeleri limitlemişler.

interneti biraz kurcaladım ve merak eden arkadaşlarımız içni malum sltelerden bilinen sık görülen ve izlenip takip edilenler üzerinden bir mini kuş bakışı inceleme yaptım ve şöyle bir durum ortaya çıktı. Dolby, kendi App üzerinden Pro Tools ile yapıyor çünkü Pro Tools Native bir Atmos setine sahi değil, fakat diğer DAW lar Logic vs bu yeteneklerin bir kısmı ile limitlenmişler, şimdi bunları okudum ve paylaşmak iztedim.

Mesela Dolby ATMOS Renderer bildiğim kadarıyla FUll Lisans 269eur satılıyor. Oysa Logic 299 dolara ATMOS veriyor gibi görünsede, tabloda göreceğiniz gibi özelliklerin neredeyse yarısı yok. Mesela, Logic Pro, Nuendo ve DaVinci Resolve Cubaes pro 12 Atmos desteğine sahipler. Yani dolby nin kendi atmos yazılımı olmadan, kendi içinde ATMOS mix yapar ve ADM çıkartabiliriz manasına geliyor bu, fakat, renderer app iş akışını geliştiren birçok entegre araca ve işlevselliğe sahip. Mesela Logic üzerinden ATMOS çok detaya sahip olmadığı için, temek konulara sadece odaklanabiliyorsunuz.

Logicteki eklentiler kısıtlı olsa da, artısı projeniz 48 khz de ve tüm atmos Mix 48 üzerinde sorun yok diyelim, başka bi rproje 96 khz ve siz ADM exportunuzu 48 khz yaptığınız anda, ATMOS mix çıktınız otomatik olarak logic tarafından 48 khz ye konvert ediliyor muazzam bir hizmet. (serilik açısından) bir diğer artı Nesneler her zaman monodur ve bir Stereo Nesne İzi kullanılırken stereo sinyalin iki ayrı Nesneye yönlendirilmesi/atanması gerekir. Bu, bağımsız Renderer’ı kullanırken her iki tarafta da doğru yapılandırma konusunda biraz dikkat gerektirir. Mantıkta, tüm bunlar gerekli değildir. Bir İzi bir Nesne İzi olarak değiştirdiğinizde, ilgili ses ve kaydırma meta veri ataması (bir veya iki Nesneye) otomatik olarak yapılır.

Eksiler ise , Apple, uygulamayı ve kullanılabilirliği basit tutmaya karar vermiş olabilir veya yazılım uygulamalarında her zamanki gibi gelecekteki güncellemelere şu anda eksik olan bazı özellikleri ekleyebilir deniyor araştırdığım web sitelerinde, yine bir eksik Renderer uygulaması 11.1.10’a kadar özel bir hoparlör kurulumu sağlarken, Logic yalnızca 7.1.4’e kadar hoparlör yapılandırması oluşturabilir. Ayrıca, herhangi bir hoparlör kombinasyonunu yapılandıramazsınız ve bunun yerine altı oluşturucu seçeneğiyle sınırlandırılırsınız (Binaural, 2.0, 5.1, 7.1, 5.1.4, 7.1.4).


Ayarlanabilir Trim ve Downmix Kontrolleri Yok : Logic, Dolby Atmos’unuzun 7.1, 5.1 ve stereo olarak nasıl oluşturulacağını belirleyen Trim ve Downmix Kontrollerini yapılandırmak için herhangi bir seçenek sunmaz. Bu, ADM BWF dosyasının sonunda bulunan ve son dağıtım dosyası olan DD+JOC codec bileşenini oluşturmak için kullanılan önemli meta verilerdir. Yalnızca ADM BWF’yi İçe/Dışa Aktarır, Logic yalnızca ADM BWF’yi içe/dışa aktarmaya izin verir, ancak Dolby Atmos Ana Dosya setini (DAMF) değil. Bunun için Dolby Atmos Renderer uygulamasını kullanmanız gerekiyor. Uzamsal Kodlama Emülatörü Yok seçeneği : DD+JOC kodlayıcı, dosya boyutunu küçültmek için uzaysal çözünürlüğü sınırlayan bir “Uzamsal Kodlama” algoritması uygular. Dolby Renderer uygulaması, miksinizi izlerken bu efektin gerçek zamanlı bir öykünmesini uygulama seçeneğine sahiptir ve. Logic buna sahip değil.

Buss Yönetimi seçeneği yok : Dolby Renderer uygulaması, Logic’te bulunmayan basit bir bas yönetimi özelliğine de sahiptir. Hoparlör Kalibrasyonu seçeneği yok : Logic’te bulunmayan bir diğer özellik ise Hoparlör Kalibrasyonu. Dolby Atmos Production Suite, her hoparlör kanalı için Düzeyleri ve Gecikmeleri ayarlamanıza olanak tanır ve daha pahalı olan Dolby Atmos Mastering Suite, ek EQ ayarları sağlar. Bu konfigürasyon Logic’te mevcut olmasa da, bir sonraki bölümde açıkladığım gibi mevcut Eklentileri kullanarak benzer bir konfigürasyon yapabilirsiniz.

Yorum : DAW lar Native olarak ATMOS yeteneklerine sahip oldular oluyorlar fakat, DOlby Renderer App kısıtlamaları ve yetenekleri sayesinde, özellikle Film Mixi ATMOS tarafında çok çok fazla detay ve artılar sunduğunu görebiliyoruz. Belkide müzik çalışmaları için detay istemeyen ve sevmeyen ve basitleştirilmiş ve kısıtlandırılmış müzikal çıktılar için işlevsel olması düşünülmüş gibi görünüyor ama, Fİlm mixi tarafında Pro Tools Ultimate & Dolby Renderer App yeteneklerini irdelediğinizde hala en iyi ikili ve seçenek olduğunu açıkça görebiliyoruz. yine özellik kısıtlamaları karşımıza çıkıyor büyükler tarafından, belkide ……..
tüm özellikleri alsalardı farklı olabilirdi. Yani demek istediğim şey kapsamlı bir filmmixine D app renderer olmadan girerseniz, Film miksajları için standart iş akışları söz konusu olduğunda bu, mühendislerin hâlâ iş akışları ve en iyi uygulamaları geliştirdiği müzik prodüksiyonlarından daha büyük bir sorun olabilir.