FL Control Surface + PatcherSes tarasımı için FL studio da, otomasyon ve morh ve tüm parametreleri Scriptler ile istedğiniz gibi kodlayabiliyorsunuz. Control surface de istediğiniz slider ve knobları yarattıktan sonra, bunları bir patcher sayfasında açıp, sonra istediğiniz pluginleri açıp bu knob ve düğmelere bağladıktan sonra, buraya kadar herşey ok Tıpkı Logic tarafında smart kontrol gibi. Ayrıntı şöyle Scriptler devreye giriyor mesela ilk fotoğrafa dikkat ederseniz, onlarca plugin açmışım, Unfiltered Audio BYOME,CONVEX ,EXHOBOY, FilterFreak2 vs yapmak istediğim şey bu pluginlerdeki bazı parametreleri WET/DRY tam tur/yarın tur çevirmek. fakat, bunu az önce Control Surface de hazırlamış olduğum düğmeye bağlamak yani 2. fotodaki düğmelerden birisine.

bu kadar efekti eğer bir MACRO ya atayıp wet/dry yapsak, tüm efektler W/D oluyor. Ama benim istediğim, her plugine bir KNOB yaratmak ve bir düğmeyi wet pozisyonuna getirdiğimde, diğer pluginlerin tamamının wet düğmeleri, DRY pozisyonuna dönecek yani biri ileri diğer tüm wetler geriye doğru hareketle. Bu eş zamanlı olacak. Invert düğme pozisyonu. Böylece şarkıda mesela seste duyurmak istediğiniz special fx düğmenizi çevirdiğinizde sadece diğer plginlerin anlık duyurmak istediğiniz düğmeleri açık kalarak duyulacaklar ama diğerleri bypass konumunda olacak , taa ki siz düğmeyi sağdan sola yani wet ten dry konumuna geri çevirene kadar, bunu yaptığınızda default modda hepsi sıfırlanacak.

DAW ların tamamında sırlarla dolu güzel hareketler var FL bu yönünü özellikle control surface ve patcher ve scripter incelemenizi öneririm